TDK

TDK témáink

Társtémavezető: Dr. Molnár Krisztián

A tumorprevenció általános célja az adott malignitás időbeli felismerése. Magyarországon a népegészségügyi emlőszűrés 45 éves kortól javasolt, azokban az esetekben, amikor nem áll fenn ismert, a rizikót emelő genetikai mutáció. 

Azon esetekben, mikor a látott radiológiai jelek felvetik a potenciálisan malignus eltérés lehetőségét, komplex emlődiagnosztikai kivizsgálásra kerül sor. Ez további kiegészítő felvételek elkészítését, UH vagy MR vizsgálatot, esetleges biopsziát jelenthet.

A TDK munka során a hallgató a PTE KK OKK Emlődiagnosztikai központ szűrésből kiemelt betegcsoport további diagnosztikus és terápiás útvonalát retrospektíven vizsgálja. Deskriptív statisztikai elemzést végez a célcsoportban előforduló benignus és malignus elváltozások csoportjaiban, kvantitatív és kvalitatív szempontból, mely lehetőséget ad a régió szűrési hatékonyságának behatóbb ismeretére, annak javítására.

Társtémavezető: Dr. Tóth Arnold

A koponyatrauma napjainkban fejlett országok egyik vezető haláloka 40 év alatt. Mivel a fiatal, munkaképes, minden egyéb tekintetben egészséges népességet nagyban érinti, kezelése és későbbi hatásai komoly terhet rónak a modern társadalmakra. A koponyatrauma hatására kialakuló egyik legjelentősebb elváltozás a diffúz axonkárosodás (diffuse axonal injury- DAI), napjainkban is kizárásos diagnózis, az akár kómás állapotért és későbbi memória, mozgás, alvás zavarokért, pszichiátriai kórképek, neuropszichológiai deficit kialakulásáért felelőssé tehető kórkép vizsgálatának legmegbízhatóbb eszköze a modern MR képalkotás. Vizsgálataink során olyan világszínvonalú, modern MRI képalkotó és képkiértékelő módszerek segítségével vizsgáljuk koponyatruamát szenvedett betegekben kialakult DAI-t, melyek képesek a központi idegrendszer akár tractus szintű vizsgálatára (diffúziós tenzor képalkotás- DTI), a DAI-hoz kapcsolódó fehérállományi egyéb pathológiák (fehérállományi oedemák (FLAIR), mikroszkópikus méretű vérzések (SWI MRI) kimutatására. Kutatásaink során tervezzük feltárni a betegek felvételi klnikai paraméterei és a DAI mértékének, kialakulása helyének, súlyosságának összefüggéseit, az MRI módszerekkel feltárható jellemző mintázatokat, a képalkotás- a klinikum- és a kimenetel összefüggéseit.

Társtémavezető: Dr. Környei Bálint

 

A koponyatrauma (traumatic brain injury- TBI) a fejlett társadalmak vezető halálokai közé tartozó népegészségügyi problémát jelent. Az érintett populáció jelentős mértékben a fiatal, munkaképes korosztály közül kerül ki.

A betegek számára mindennapi nehézségeket jelentenek a trauma hatására kialakuló késői következmények úgy, mint depresszió, memóriazavar, alvászavar, továbbá neurológiai- pszichiátriai zavarok.

A diffúz axonkárosodás (DAI) a koponyatrauma során a fehérállományban fellépő elváltozás, melynek hátterében az axonok vongálódásából fakadó sérülése áll.

Képalkotó modalitások közül a CT a nem vérzéses léziók és mikrovérzések detektálására nem alkalmas, ahogyan a konvencionális MR modalitások nagy része sem.  

A mikrovérzések DAI feltételezett asszociált pathológiai komponensei, melyek az axonok között futó kapillárisok sérüléséből fakadnak és láthatóvá tehetőek SWI használatával.

A trauma hatására kialakuló, szabad szemmel nem látható, azonban mérhető eltérések vizsgálatában a diffúziós tenzor képalkotás (DTI) használható, mely lehetővé teszi a nagymértékben rendezett szerkezetű szövetek felépítésének és integritásának mikrostrukturális szintű elemzését.

E TDK téma keretein belül vizsgálni tervezzük a DAI hosszútávó lefolyását követéses modellben, különböző MRI módszerek ötvözésén keresztül.

Társtémavezető: Dr. Till Ágnes

A központi idegrendszer veleszületett rendellenességeinek postnatalis képalkotó diagnosztikája

A leggyakoribb nőgyógyászati daganatként előforduló myoma uteri kezelésében az elmúlt években a méh megtartásának esélyét megadó intervenciós radiológiai terápiák egyre nagyobb teret hódítanak. Ezek közül a napi rutinban már rendszeresen végzett artéria uterina embolizációja, valamint a napjainkban egyre inkább terjedő hőablációs módszerek bizonyultak hosszú távon is eredményesnek. Kutatásunk során ezen módszerek indikációit illetve kontraindikációt, valamint eredményességét vizsgáljuk a miómák FIGO klasszifikációja, CEUS és MR vizsgálattal előre jelzett vascularisatiója alapján. A munka részben prospektív, az ellátásra kerülő betegek kezelésének megtervezését foglalja magába, részben retrospektív a már meglévő saját és irodalmi adatok feldolgozására alapul.  

Társtémavezető: Dr. Botz Bálint

A kontrasztanyagos ultrahang vizsgálat (Contrast-Enhanced UltraSound - CEUS) a konvencionális ultrahang vizsgálatokokhoz képest többlet információt ad a parenchymás szervek szöveti perfúziójáról. A kontrasztanyagos keresztmetszeti képalkotó vizsgálatokkal összehasonlítva nagyságrendekkel nagyobb időbeli felbontást és legtöbb esetben jobb térbeli felbontást eredményez, ezáltal a telődési mintázatok megítélését pontosabban teszi lehetővé mind gócos, mind foltos jellegű parenchyma-elváltozások tekintetében. Megfelelően standardizált vizsgálati technika mellett lehetőség van a perfúzió quantitatív vizsgálatára, mely a góc karakterizálásban és a postoperatív állapotok jobb megértésében is segítséget jelent. Klinikánkon rutinszerűen végezzük CEUS vizsgálattal a máj gócos elváltozásainak karakterizálását és detektálását, a renalis tumorok és komplex vesecysták vizsgálatát, valamint a transplantált vesék perfúziójának megítélését.
Elégtelen vesefunkció mellett a CEUS a kontrasztanyagos képalkotó vizsgálatok alternatívájaként szolgálhat onkológiai kórképekben a staging vizsgálatok kiegészítésére is, tekintve, hogy metabolizmusa okán vesekárosító hatással nem bír.
A jelentkezőket megismertetjük a vonatkozó szakirodalommal, a vizsgálat speciális technikai alapjaival, a helyes metodika alkalmazási lehetőségeivel, a gyakoribb vizsgálati indikációkkal és az eredmények klinikoradiológiai kontextusba helyezésével. Lehetőséget biztosítunk a magasabb szintű szoftveres kiértékelő módszerek megismerésére, alkalmazásának rutinszerű használatára.

Társtémavezető: Dr. Tóth Arnold

Az alsó végtagokat érintő atherosclerosis spektrumba tartozó perifériás verőérbetegség (PAD) az alsó végtagok vérellátásáért felelős verőerek szűkületével és elzáródásával járó betegség. A PAD prevalencia magas, például az USA lakosságának 40 vagy annál idősebb korosztálya esetében 6,5 millió embert érint (CDC 2022), míg 30-35 éves korban prevalenciája 1%, addig a 65 évnél idősebb korosztályban akár 20%. A PAD független rizikófaktora más kardiovaszkuláris betegség kialakulásának (pl. koronária, vagy cerebrovaszkuláris betegség) és további kezelés nélkül a lábak fájdalmához, nem gyógyuló sebek kialakulásához, gyaloglás közbei görcsökhöz (klaudikáció), és végül amputációhoz vezet. Az endovaszkuláris/intervenciós radiológiai beavatkozások során az érelőkészítés szerepe ezen betegség kezelésében és a betegség menedzsmentjében az elmúlt időszakban felerősödött. Jelen vizsgálatban saját intézeti irányelveinket nemzetközi irányelvekkel hasonlítjuk össze, és vizsgáljuk a különböző klinikai és egyéb kimeneteket a különböző érelőkészítési beavatkozások során. A hallgatóknak lehetőségük nyílik megismerkedni a legújabb terápiás lehetőségekkel, részt venni a betegek ellátásában, menedzsmentjében, az adatmenedzsmentben, adatbázis menedzsmentben, statisztikai kiértékelésben és irodalmi áttekintésben.

Társtémavezető: Dr. Molnár Krisztián

A multiparametrikus emlő MR vizsgálatok kiemelt fontossággal bírnak az emlőtumoros és emlőtumor gyanús betegek diagnosztikus és kezelési tervében. Az MR vizsgálat képes a hagyományos képalkotás során nem látható, malignus megbetegedések kimutatására, valamint differenciáldiagnosztikai módszerként használható. 

Ebből kifolyólag az MR vizsgálat az emlőtumoros betegek 15-30%-ánál megváltoztathatja a kezelési tervet, mely közvetve szignifikánsan befolyásolja a betegek prognózisát, későbbi életminőségét.

A TDK kutatás során a hallgató retrospektíven tekinti át a PTE KK OKK-n készült emlőtumoros betegek MR vizsgálatait, melyeken specifikus méréseket végez (ADC érték, kontrasztanyag halmozási dinamika), majd ennek eredményeit veti össze a később elvégzett szövettani vizsgálatok eredményeivel, megvizsgálva a mérhető értékek prediktív prognosztikai értékét az adott malignitás grádusára, dignitására, felméri az említett paraméterek diagnosztikus jelentőségét.


 

Társtémavezető: Dr. Mátyás Csaba

Az aorta betegségek spektrumába tartozó kórállapotok, úgy mint aneurysma, disszekció, gyulladásos eltérések, vérrög képződés vagy ateroszklerózishoz kapcsolódó eltérések potenciálisan életveszélyes állapotnak minősülnek, magas mortalitási rátával. Ezen betegségek diagnosztikájában a keresztmetszeti képalkotó vizsgálatok mellett az utóbbi időben új típusú, érzékeny ultrahang vizsgálati metodikák is teret nyernek. Ilyenek, többek között a mikrovaszkuláris képalkotás (MVI) vagy a kontrasztanyagos ultrahang (contrast-enhanced ultrasound – CEUS) vizsgálat. Jelen vizsgálatban saját intézetünkben aorta betegségben szenvedő betegek kivizsgálása során készült keresztmetszeti képalkotó vizsgálatok és ultrahang vizsgálati eredmények áttekintését, klinikai és radiológiai adatok gyűjtését végezzük el. Célunk, hogy megvizsgáljuk az új típusú, érzékeny UH vizsgálati módszerek, mint MVI vagy CEUS hasznosságát a fenti betegségek diagnosztikájában és az aortát érintő betegség karakterizálásában. A hallgatóknak lehetőségük nyílik megismerkedni a legújabb diagnosztikai lehetőségekkel, menedzsmentjével, továbbá részt venni az adatgyűjtésben és adatbázis menedzsmentben, statisztikai kiértékelésben és irodalmi áttekintésben.

Társtémavezető: Dr. Várady Edit

A Klinikán elvégzett szív CT vizsgálatok egy részében retrospektív EKG kapuzással történik mérés, melyet követően a rendelkezésre álló adathalmazból, morfológiai analízis során lehetőség nyílik egyes billentyűk morfológiai és részben funkcionális megítélésére.  A téma felöleli a szív CT vizsgálatok során alkalmazott EKG alapú vezérlés lehetőségeit, csakúgy, mint az egyes billentyűbetegségek CT morfológiai megjelenésének bemutatását, akár az egyes betegségcsoportokra lebontva.

Társtémavezető: Dr. Várady Edit

A storke képalkotó diagnosztikájában napjainkban elengedhetetlen a natív  koponya CT és CT angiográfiás vizsgálat a gyors terápiás döntések meghozatalához.
A betegség etiólógiájának felderítése során ha cardialis emboliaforrás felmerül jelenleg transthoracalis és tarnsoesophagealis echocardiografia elvégzése tekinthető rutinszerűnek.
Azonban e vizsgálómódszer nehézkes elérhetősége és időigényessége miatt klinikai gyakorlatunkban általában nem végezhetők el a betegellátás megkezdésekor, habár a tovább terápia szempontjából hasznos információkhoz juthatnánk.
Irodalmi adatok alapján a szív CT vizsgálata megfelelő módszernek tekinthető a cardialis embóliaforrások megítélésében. 

Egy prospektív és egy retrospektív klinikai vizsgálatot tervezünk.
Tervünk, hogy az időablakos stroke diagnosztikájában az ellátó intézmények közötti konszenzus alapján már elfogadott protokoll alapján végzett többfázisú CT angiográfiás méréseket követően a vizsgálatot - további intravénás kontrasztanyag adása nélkül - a szív régiójáról készített alacsony sugárdózisú prospektív triggerelésű EKG kapuzott vénás fázisú CT méréssel egészítsük ki az esetleges embóliaforrások (például pitvari és kamrai thrombusok) és/vagy hajlamosító anatómiai eltérések felderítése céljából.
További retrospektív adatgyűjtést is tervezünk a PTE Radiológiai Klinikájának beteganyagában, melynek célja hogy akut stroke miatt CT vizsgálaton, és azt megelőzően vagy azt követően szív CT vizsgálaton is átesett betegek képi adatait a stroke esetleges cardiális eredetének kimutatása szempontjából is megítéljük.

Crohn betegség kivizsgálásában UH, CT és MR is szerepel. Tekintettel a többségében fiatal betegek gyakori vizsgálataira, törekszünk UH és MR alkalmazására. A vékonybelek érintettségének megítélésére MR enterográfiás vizsgálat a legalkalmasabb. Mivel célunk csökkenteni a betegek intravénás gadolinium terhelését, elsősorban natív méréseket használunk. A gyulladásos érintettség pontosabb megítélésére motilitási és diffúziógátlásos (DWI) méréseket alkalmazunk. Ezek paramétereinek, valamint néhány újszerű, diagnosztikusan hasznos sajátságának beállítását, az aktivitás meghatározását, pontosítását tervezzük. Szintén tervezzük a beleken látott elérések ultrahangos megjelenésének ellenőrzését.
 

Társtémavezető: Dr. Szukits Sándor

A szív CT vizsgálatok során több olyan információt, adatot nyerhetünk, ami módosíthatja a beteg cardiovasculáris rizikó besorolását. A témán belül lehetőség nyílik e paraméterek megismerésére, mérésére, társklinikákkal együtt működve bizonyos betegcsoportokon belüli szerepük feldolgozására.

Társtémavezető: Prof. Dr. Hegyi Péter

A pancreas cysticus elváltozásai a radiológiai vizsgálatok során gyakran mellékleletként kerülnek felismerésre. Szemben a vese és máj egyszerű cystáival, a pancreasban látott minden cystát - méretétől és megjelenésétől függő gyakorisággal - követni kell, azok potenciális malignizálódása miatt. Kivételt csak a pancreatitis következtében kialakult pseudocysták és letokolt necrosisok képeznek. Kutatásunk során a cystás pancreas elváltozások felismerésének, leletezésének és utánkövetésének eddigi gyakorlatát vizsgáljuk, ellenőrizzük, valamint az elmúlt évek eredményeinek elemzése alapján ezek optimalizálására teszünk javaslatot, a helyi lehetőségekhez idomított protokoll kialakítását tervezzük.

Társtémavezető: Dr. Tóth Arnold

E TDK téma az informatika és a radiológia határterületén helyezkedik el. A fehérállomány elváltozűsainak megítélésére szolgáló CT és MR módszerek, ill. a számítástechnika fejlődése révén, mára a hagyományos radiológiai leírás-véleményezés kiegészítéseként a képi információ kvantitatív megítélését szolgáló algoritmusok is egyre nagyobb szerephez jutnak. E módszerek segíthetik a szabad szemmel nem-, vagy nehezen megítélhető eltérések kimutatását-mérését, vagy a látható eltérések objektív-kvantitatív módon való kifejezését. E TDK téma célja első sorban a diffúziós tenzor MRI bonyolult postprocessing mechanizmusának optimalizálása és automatizálása, hosszú távon az egyéni szintű klinikai alkalmazhatóságának lehetővé tétele.   

A modern MR képalkotó módszerekkel, mint az MR perfiúzió és diffúziós MR képalkotás a glióma in vivo jellemezhető. Az MR perfúzió alkalmas a hipervaszkularizált tumor területek kimutatására, ami alapján a prognózis és a tumor grádus a műtét előtt megbecsülhető. Mindemellett az MR perfúziós vizsgálat használható lehet a biopszia helyének meghatározására, a kiújult daganat és a sugárnekrózis elkülönítésére és a terápiás válasz meghatározására. A diffúziós MRI-vel a szöveti mikrostruktúráról nyerhetünk információt.

A gliómák prognózisa nagyon rossz. Ha a glióma korai fázisban felfedezhető lenne, a betegség kimenetele kedvezőbb lehetne. Kutatásunk fókusza annak eldöntése, hogy kimutatható-e tumor infiltráció funkcionális MR módszerekkel a strukturális MR képeken épnek tűnő fehérállományban.

Korábbi kutatásunk során mikrostrukturális eltéréseket találtunk a tumorhoz képest ellenoldali féltekében.  Jelenleg ezen eltérés okát is vizsgáljuk diffúzió súlyozott MR képalkotással.
A diákoknak a TDK munka során részt vehetnek az MR vizsgálatokon, elsajátíthatják a perfúziós és diffúziós képkiértékelés lépéseit és az idegtudományi képalkotás során használt szoftverek használatát.

Társtémavezető: Dr. Botz Bálint

Az alacsony dózisú teljes-test (EOS) röntgenvizsgálat egy viszonylag új módszer mely egyre növekvő szerepet tölt be a különböző gyermekkori gerincdeformitások kivizsgálásában és követésében. Az ilyen típusú képalkotás során az axiális és végtagi csontozat mellett a törzs és mellkas is csaknem teljes egészében leképezésre kerül, így a módszerrel gyakran kerülnek felismerésre a fő diagnózistól független, nem várt mellékleletek. A vizsgált korosztályban a gyakorlati tapasztalat szerint ezek döntő részét csontelváltozások teszik ki. A TDK-kutatómunka célja az első EOS vizsgálatra érkező gyermekkorú páciensek leletanyagának retrospektív feldolgozása, a talált, más korábbi képalkotó vizsgálat alapján még nem ismert mellékleletek összesítése, azok típusának, elhelyezkedésének, és gyakoriságának meghatározása. Mivel a az EOS-szal mint a közelmúltban elérhetővé vált modalitás még kevés az ezzel kapcsolatos tapasztalat, ezért különösen fontos a napi diagnosztikus munka szempontjából is a mellékleletek típusainak és gyakoriságának ismerete a vizsgált populációban.

A vesecysták előfordulása igen magas, melyek többsége azonban érdemi konzekvenciával nem jár, legtöbbször más irányba végzett képalkotó vizsgálatok mellékleletei. A komplex cysták hátterében azonban gyakran felmerül malignitás gyanúja, melyek pontos megítélésén műtéti beavatkozás dől el. A cystás rosszindulatú vese daganatok legtöbbször csak későn adnak kézzelfogható klinikai jelet, melynek időpontjában a metasztázis előfordulása már relatíve magas, ebből fakadóan kiemelt szerepet kap az időbeni felismerés.  Vizsgálatunk célja, hogy CT/MR vizsgálatokkal és a műtéti eredményekkel összevetve értékeljük a kontrasztanyagos ultrahang pontosságát és klinikai hasznosságát a komplex vesecysták dignitásának eldöntésében.

Társtémavezető: Dr. Szukits Sándor

A téma célja a Radiológiai Klinikán történő korai tüdőrák diagnosztika céljából végzett low-dose mellkas CT vizsgálatok eredményeinek statisztikai értékelése. Az itt gyűjtött tapasztalatok hasznosíthatóak lehetnek a program további javításában és a közeljövőben bevezetendő, országos low-dose szűrőprogram kidolgozása során.
További célunk a tüdőrák rizikóbecslés pontosítása, új releváns faktorok azonosítása, különös tekintettel a nem dohányzó populációban.
A stroke elsődleges képalkotási eszközeként világszerte döntően a CT terjedt el. Ugyanakkor, egyre több adat szól amellett, hogy az esetek egy jelentős részében a mágneses rezonancia képalkotás (MRI) igen hasznos, a betegek legmegfelelőbb ellátását, ezáltal jobb klinikai kimenetelüket elősegítő információt nyújthat. E témában ennek részleteit vizsgáljuk. Társszakmák segítségével a hallgató megismerkedhet a stroke orvoslásának teljes folyamatával; a betegvizsgálattal, CT és MRI vizsgálat kivitelezésével és értékelésével, és ellátásával. A legnagyobb hangsúly a MRI adatok kiértékelésére, és azok klinikummal való összefüggéseinek feltárására kerül, melyben számítógép-asszisztált folyamatok is szerepet kapnak.
 

A máj zsírtartalmának kóros megnövekedése (steatosis hepatis) számos metabolikus betegséggel mutat összefüggést, valamint hosszú távon steatohepatitis és cirrhosis kialakulásához vezethet.  A prevenció fontos része lenne a korai felismerés. Ezért szeretnénk UH, CT és MR vizsgálatok segítségével a máj zsírtartalmának meghatározási lehetőségeit pontosítani, a módszerek megbízhatóságát összevetni. Szintén tervezzük a máj zsírtartalom változásainak dinamikus nyomonkövetését egészséges és beteg alanyokon, valamint ezeknek a változásoknak az életmóddal, gyógyszeres kezelésekkel és testsúly változással való összefüggéseinek feltárását.

A röntgen a leggyakrabban végzett képalkotó eljárás. A vizsgálat gyors, sz.e. a világ bármely pontjáról leletezhető, gyorsan választ tud adni számos súlyos kórkép jelenlétére. A képalkotó vizsgálatok számának drasztikus növekedésével a röntgen vizsgálatok leletezési ideje is jelentősen megnőtt, mely egyszerre probléma a sürgősségi és elektív ambuláns ellátásban is. A növekvő leletezési idők miatt a súlyos állapotú beteg ellátása késést szenvedhet. A radiológus létszám várhatóan nem fog tudni lépést tartani a növekvő igényekkel, így a leletezési idő csökkentése csak a gyorsabb képolvasással és/vagy a súlyos esetek priorizálásával oldható meg, a megtartott diagnosztikai pontosság mellett. Ehhez nyújthatnak segítséget a mesterséges intelligencia alapú képkiértékelő szoftverek. Ezekkel a szoftverekkel lehetőség van számos súlyos kórkép kiszűrésére, mely gyorsítja e betegcsoport ellátását. A kutatás során több szoftver tesztelését végezzük: 1) vizsgáljuk önálló észlelési képességeiket, 2) elemezzük a radiológus és szoftver közös munka hatékonyságát (pontosság, leletezési idő változás).

A mikrovaszkuláris ultrahangtechnika az elmúlt években jelent meg a rutin klinikai diagnosztikában. A módszer segítségével a korábbi elérhető hasonló (hagyományos color/power Doppler) módszereknél legalább egy nagyságrenddel kisebb erek is ábrázolhatók, így sokkal érzékenyebben ábrázolja a különböző parencyhmás szervek és lágyrészek belső keringését. A kórosan fokozott keringés, neovascularisatio számos gyulladásos és tumoros kórképre egyaránt jellemző, így ennek jobb megítélése kiemelten fontos. A módszer klinikai felhasználásának fő területei jelenleg is kutatások tárgyát képezik. A TDK munka során a parenchymás szervek eltérései mellett a lágyrész és muszkuloszkeletális kórképek ultrahang vizsgálatában is értékeljük a mikrovaszkuláris ultrahang gyakorlati jelentőségét. A kutatásra elsősorban az ultrahangdiagnosztika iránt érdeklődő hallgatók jelentkezését várjuk. 
 

Társtémavezető: Dr. Rékási Zoltán

A modern MRI képalkotás lehetővé tette az egyéni szintű, akár szubmiliméteres pontosságú strukturális és funkcionális vizsgálatokat, segítségével többek közt akár tractus szinten vizsgálható a központi idegrendszer fehérállománya, külön-külön vizsgálhatók gyrusok, a legapróbb elváltozások is kimutathatók a medicina szinte bármely területén. A képalkotó diagnosztika robbanásszerű fejlődése azonban nem csak a mindennapi klinikai munkában kamatoztatható. A modern MRI módszerekkel készült felvételek alapján rekonstruált modellek például a műtéti tervezésben és az oktatásban is egyre nagyobb szerepet kapnak. E TDK téma leginkább a sokszor nehezen megérthető és tanulható központi idegrendszeri strukturák bonyolult anatómiai viszonyainak diffúziós tenzor (DTI) MRI alapú, 3D nyomtatott modellezését célozza. Természetesen a későbbiekben lehetőség lesz szinte bármilyen, MRI modalitás alapján rekonstruált, a PTE ÁOK Anatómiai Intézet által lektorált modellek készítésére is. Az Anatómiai Intézet, a PTE 3D Központ és a PTE KK Orvosi Képalkotó Klinika kooperációjában meghirdetett TDK témát a radiológia, informatika, 3D modellezés iránt érdeklődő, biztos anatómiai tudással és nagyfokú önálló munkabírással rendelkező érdeklődőknek ajánljuk.

Myocarditis diagnosztikájában a hagyományos kardiológiai és labor vizsgálatok mellett képalkotó vizsgáló módszerként a szív MR (CMR) vizsgálatnak döntő szerepe van. A myocarditis CMR vizsgálata során a hagyományosnak tekinthető, subepicardiális réteget érintő késői kontraszthalmozási jel mellett az oedema kimutatása, a T1 mapping mérések jelentenek újabb a klinikai diagnózist megerősítő módszereket. A COVID-19 infekció súlyosabb megjelenési formájában mellkasi panaszok, elsősorban a pneumonia okozta légzési nehézség, hypoxia volt jelen. Myocarditis gyanúját leggyakrabban perzisztáló mellkasi fájdalom mellett észlelt labor, EKG és/vagy ECHO eltérések vetették fel.

A COVID-19 (SARS-CoV-2) pandaemia (2020-23.) ideje alatt a non-invazív és minimális betegkontaktust igénylő módszerek, így a szív vizsgálata esetében a CMR vizsgálatok is előtérbe kerültek.

Retrospektív vizsgálatunkban a PTE KK Orvosi Képalkotó Klinika CMR vizsgálatait tekintjük át. Megvizsgáljuk, hogy myocarditis iránydiagnózissal készült CMR vizsgálatok száma, valamint a CMR vizsgálattal is igazolt esetek száma mutatott-e változást a pandémia előtti időszakhoz képest. Milyen szekvenciákat alkalmaztunk a vizsgálataink során, és találunk-e esetleg valamilyen jellegzetes képi megjelenést a COVID-19 pozitív myocarditisek esetében. Illetve milyen alternatív diagnózisok születtek a CMR vizsgálat eredményeként.

Társtémavezető: Dr. Szukits Sándor

A témán belül a Klinika képi és leletanyagában vizsgáljuk a coronariák eredési, lefutási anomáliák egyes fajtáinak gyakoriságát és jelentőségét. Lehetőség van az egyes, kiválasztott csoportokon belüli további képi analízis végzésére, esetleges következményes morfológiai vagy funkcionális eltérések felfedésére.

Társtémavezető: Dr. Rábai Miklós

A kardiomiopátiák között számon tartott restriktív típusú, miokardiumot infiltráló kórképnek számító amyloidosis ritka betegségnek számít. A leggyakrabban az immunglobulin könnyű láncból (AL-amyloidosis) és a transthyretin (ATTR-amyloidosis) fehérjéből képződik kóros amiloid filamentum, melyek diffúz miokardiális akkumulációja a szívizomzat progresszív megvastagítása és elmerevítése következtében gyakran ritmuszavarok és szívelégtelenség kialakulásához, így idő előtti halálhoz vezet. A TTR amyloidosis magyarországon még mindig sokszor aluldiagnosztizált betegségnek számít. A kórkép hazai prevalenciája és incidenciája emiatt nem ismert. Ugyanakkor a szívamyloidosis korai diagnózisa rendkívül fontos volna, mivel mára rendelkezünk olyan terápiás lehetőségekkel, melyek lényegesen javítják a betegek prognózisát és életminőségét.

Korábbi kutatások alapján, úgy tűnik az ATTR-CM non-invazív diagnosztikájában kulcsszerepet játszanak a foszfát tartalmú Tc-al jelzett radiofarmakonok. Ezen módszerek közül hasonló a diagnosztikus megbízhatósága 3 radiofarmakonnak: 99mTc-pyrophosphate (PYP), 99mTc-hydroxymethylene diphosphonate (HMDP), 99mTc- 3,3-diphosphono-1,2-propanedicarboxylic acid (DPD).

Célunk a meglévő szcintigráfiás módszerek vizsgálati protokolljának átdolgozása a pontosabb diagnosztika, prognózisbecslés és a betegek terápiás követésének érdekében. Ehhez saját adatbázist tervezünk létrehozni szoros együttműködésben a PTE KK I. sz. Belgyógyászati Klinikával. Kutatásunkban szcintigráfiás módszerekkel vizsgálnánk az amyloidosisra gyanús, de szcintigráfián még át nem esett betegeket, valamint retrospektív kutatást is végeznénk.

A pancreatitis vizsgálómódszereinek áttekintését, a vizsgálati protokollok módosítását, klinikai kérdéshez való adaptálását tervezzük végezni, részben a Transzlációs Medicina intézet pancreatitis kezelésével foglalkozó klinikai vizsgálataihoz csatlkozva. Tervezzük a vizsgálatok eredményeinek, score-rendszereinek, illetve a score-ok és a várható prognózis összefüggéseink elemzését.

Társtémavezető: Dr. Tóth Arnold

A perifériás verőérszűkület népbetegségnek tartható. A minimál-invazív, percutan endovascularis ellátás az elmúlt évtizedben rohamos fejlődést mutat: a verőér szűkületek/elzáródások áthidalására, megnyitására és nyitvatartására folyamatosan új eszközök válnak elérhetővé. A jelen téma célja a saját gyakorlatunk áttekintése és annak klinikai eredményének összegzése, és ezek összevetése a nemzetközi adatokkal, mely által végső soron megállapíthatjuk, hogy a saját környezetünkben mely endovaszkuláris eszközök és megoldások javasolhatók.

 

Társtémavezető: Dr. Alizadeh Hussain

Kutatásunk középpontjában a tüdőtumorok és a lymphomák vizsgálata áll. A WHO információi alapján a tüdőrák továbbra is a vezető rákos halálozási ok, mind a nők, mind a férfiak esetében. Non-small cell lung cancer a leggyakrabban diagnosztizált altípus, a prevalencia 85% körüli. Ebbe a kategóriába tartozik az adenocarcinoma, a laphámcarcinoma és a nagy sejtes carcinoma. A DLBCL a lymphoid malignus betegségek közül a leggyakoribb entitás, az összes lymphoma típus kb. 30-40 %-át teszi ki. Megközelítőleg 30%-a a DLBCL betegeknek a standard kemo-immuno terápiára nem gyógyul meg, pontos szövettani diagnózis, genetikai vizsgálat szükséges a célzott terápia kiválasztására.

Elsődleges célunk a tüdő adenocarcinoma, planocellularis carcinoma és lymphoma miatt készült FDG-PET/CT vizsgálatok prognosztikai jelentőségének pontosabb feltérképezése a klinikai és patológiai adatok összevetésével retrospektív, standardizált vizsgálat kapcsán. A képi biomarkerek segíthetnek a benignus és malignus elváltozások elkülönítésében, valamint a további terápia tervezésében és a terápia hatékonyság előrejelzésében. A szemikvantitatív, FDG-PET/CT-vel nyert képi paraméterek, mint pl. a TLG, MTV, és SUVmax potenciálisan hasznos paraméterek lehetnek prognózis becslésre, integrációjuk azonban még nem történt meg a rutin diagnosztikában, validálásukhoz további vizsgálatok szükségesek.

Vizsgálatainkat kiterjeszteni tervezzük egyéb daganatos megbetegedésekben is. A betegségek molekuláris, metabolikus feltérképezésében az FDG tracer mellett más radiofarmakonok is szerepet játszanak (pl.: PSMA, FAPI, F-DOPA). A jövőben a tanszékünkön készülő, FDG-n kívüli, egyéb radiofarmakonokkal végzett vizsgálatok klinikai jelentőségének feltérképezésében is részt lehet venni tudományos munka keretében.

Társtémavezető: Dr. Gáspár Tamás

A POCUS kifejezés magában foglal számos olyan vizsgálati algoritmust, melyeket az emberi test vitális szervrendszereinek gyors, rutinszerű ellenőrzésére fejlesztettek ki, ezáltal kiválóan hasznosíthatók a sürgősségi betegellátásban, illetve számos egyéb szituációban, ahol korlátozott idő, illetve technikai háttér áll rendelkezésre.
A POCUS vizsgálatokat (ideális esetben) nem radiológus szakorvos, hanem a sürgősségi ellátásban, valamint az intenzív terápia területén dolgozó egészségügyi személy végzi.
A Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központ Radiológiai Klinikája több éve szervez POCUS ultrahangos kurzusokat a sürgősségi betegellátásban dolgozó orvoskollégák részére, ezáltal segítve a klinikus kollégát azon radiológiai módszerek készségszintű elsajátításában, melyek szükségesek az ágymelletti ultrahang vizsgálatok megfelelő kivitelezéséhez.
Kutatásainkban ezen POCUS kurzusok eredményességét, hasznosságát szeretnénk felmérni, továbbá (a kevés számú magyar forrás bővítése érdekében) szeretnénk teljesebb képet létrehozni a (nem radiológus szakorvosok által végzett) point of care ultrahangvizsgálatok előnyeiről, nehézségeiről, elfogadottságáról a magyar egészségügyben.

Társtémavezető: Dr. Tóth Arnold

A kutatás során thrombolysisen vagy thrombectomián áteső akut ischaemiás stroke-os betegeknek készítünk CT és MR képeket, majd a betegeket követjük.

Vizsgálatunk fókusza a terápiát követő esetleges vérzések karakterizálása.

A kutatás során hallgatónak lehetősége nyílik a CT és MR képek kiértékelésére, idegtudományi képalkotás során használt szoftverek használatának elsajátítására.

A magas szintű betegellátáshoz elengedhetetlen a radiológusok megfelelő képzése. A radiológus rezidens képzés minősége kiemelkedően fontos ahhoz, hogy nemzetközi szintű standardoknak megfelelő tudásra tehessenek szert a rezidensek. Európa szerte, de Magyarországon belül is nagy eltérések vannak a rezidens képzőhelyek közt. Ennek feltérképzése céljából kérdőíveket készítünk, küldünk ki és értékelünk munkánk során.

A sürgősségi kórképek radiológiai vizsgálatainak optimalizálását, mind a vizsgálati protokollok, mind az indikációk áttekintését, pontosítását tervezzük elsősorban retrospektív adatelemzéssel, valamint a módszerek esetleges átállítását követő prospektív adatgyűjtéssel.

A TAVI (transaortic valvular implantation) beavatkozás lehetőséget biztosít olyan billentyű
betegségben szenvedő betegek esetében is műbillentyű beültetésre, akik egészségi állapotuk miatt
nyitott szívműtéttel járó hagyományos billentyűcserére nem alkalmasak.
TAVI beavatkozás előtt a betegek minden esetben computer tomographiás (CT) vizsgálaton
esnek át, ennek képi anyaga elsősorban a beavatkozás tervezéséhez (billentyű méret meghatározásához,
ideális katéteres út kiválasztásához) kerül felhasználásra. Kiegészítésként szoftver segítségével
meghatározzuk az aorta billentyű meszesedés és a koszorúér meszesedés mértékét, ez az aorta billentyű
és coronaria Ca-score meghatározás. További paraméterek vizsgálata rutinszerűen nem történik, de a
rendelkezésre álló képanyagból számos további adat nyerhető.
TDK munka keretében olyan hallgató jelentkezését várjuk, aki radiológia, non-invaziv angiográfia,
CT vizsgálatok iránt érdeklődik. Rövid szoftveres betanulást követően szakmai irányítással önállóan
szeretne CT vizsgálatok képi anyagából rekonstrukciókat készíteni, majd azokból az egyeztetett
paramétereket meghatározni. A munka előrehaladtával, a feldolgozott adatok TDK előadás,
szakdolgozat anyagát szolgálhatják.

Társtémavezető: Prof. Dr. Mühl Diána

Az ARDS (akut respiratórikus distressz szindróma) akut, súlyos, diffúz tüdő károsodás, a kapilláris áteresztőképesség fokozódása miatt fehérjedús folyadék kerül az alveolusokba, csökken a légzőfelület, hipoxémia alakul ki az egész szervezetben. ARDS a mai napig magas mortalitással (25-40 %) jár. A Covid-19 fertőzés virális pneumoniát, ARDS-t, többszervi elégtelenséget okozhat.

A károsodás súlyosságának nemzetközileg elismert pontrendszere a CTSI (computed tomography severety index), arról még nincs elegendő információnk, hogy ennek értéke milyen összefüggésben áll a betegség lefolyásával, kimenetelével. A mellkas CT vizsgálatok képi anyagának dedikált szoftverrel történő kiértékelésével meg lehet mérni a légtartó tüdő volument, ennek az össz-légzőfelületre vonatkoztatott arányát, az ép és beteg tüdő nagyságát.

Célunk vizsgálni a tüdővolumetriás mérések eredményeinek korrelációját Covid-19 virális és bakteriális eredetű ARDS-ben az alábbi klinikai paraméterekkel: lélegeztetési idő, invazívitás, szövődmények (PTX, pneumomediastinum), intenzív és kórházi ápolási napok száma, tracheostomia igény, egyéb szervelégtelenségek (hemodinamikai /vazopresszor napok száma, vazopresszor dózisa/, veseelégtelenség, tudatzavar, szuperinfekció, antibiotikus napok száma), 30 napos mortalitás.

A kutatás retrospektív és prospektív tanulmány, pilóta vizsgálatként 25-25 fő beteggel tervezve, később kibővítve 50-50 főre betegcsoportonként. Regionális kutatás-etikai bizottsági engedély folyamatban.

Témavezetők:

Prof. dr. Mühl Diána, PTE KK AITI

Dr. Várady Edit, PTE KK Orvosi Képalkotó Klinika.